Avresa tidig morgonen med buss från Luleå till Kirkenes. Under resan stannar vi för kaffe- och lunchuppehåll. Vi anländer till Kirkenes, ett samhälle med ca 3.500 innevånare och som är beläget nära den finska och den ryska gränsen. På vårt hotell väntar middagoch övernattning. Boende: Thon Hotel Kirkenes
Efter frukost tar vår buss oss till hamnen där vi checkar in på Hurtigruten där en god lunch väntar och vår båtresa tar vid. Vi reserlängs Varangerhalvöya till Båtsfjord och når fram till Berlevåg under kvällen.Vi upptäcker den nordligaste Norska kusten från vår kryssningsbåt, bland annat kan vi se Nordkapsklippan som sträcker sig 307meter rakt upp ur Norra Ishavet. Vi passerar Honningsvåg och får uppleva Tromsø . Resan fortsätter söderut och vi når Lofoten, degrönskimrande magiska fjordarna i kombinations med de sylvassa bergstopparna utgör en spektakulär vy liksom den trånga passagen i vackra Trollfjorden. Resan fortsätter längs Helgelandskusten och Vegaöarna, Trondheim och Molde ”känds som rosornasstad”.
Vi äter en sista välsmakande frukost ombord på fartyget och innan vi mönstrar av i Bergen får vi njuta av den pittoreska Nordfjorden nedanför den enorma glaciären Josteldalsbreen och den mäktiga Sognefjorden.Inseglingen till Bergen, staden mellan de sju bergen, bjuder på ett synintryck man minns.I hamnen står vår transferbuss och väntar för att ta oss till vårt hotell där vi checkar in. Tid finns att på egen hand uppleva Bergenen internationell stad med småstadens charm. De mest kända sevärdheterna är Bryggen, som finns med på Unescos världsarvslista, Fisketorget och Mariakyrkan. Gemensam middag. Boende: Thon Hotel Orion
En underbar resa börjar lida mot sitt slut, efter frukosten hämtar vår transferbuss oss och det är dags att börja bege sig till flygplatsen. Vi flyger tillbaka via Arlanda och sedan till Luleå där vi skiljs åt för denna gång.